29/06/2021

10 kouzelných míst, která ocení především milovníci hor

Jste horal tělem i duši a kvalitní výšlap je pro vás jednou za čas nutností nebo jste ten typ, který v zimě hory oželí, ale v létě na ně nedá dopustit? Ať už tak nebo tak, máme pro vás seznam 10 míst, ze kterých se vám bude horský vzduch nasávat příjemněji než kdy jindy.

Z roubenky na kopec

Jen málokterá oblast je tolik pověstná svými výšlapy a pěší turistiku jako právě Beskydy. Když k zalesněným kopcům, soše Radegasta a horskému vzduchu přidáte ještě tradiční valašskou architekturu, máte beskydský balíček all inclusive. Roubenky Mátěráda se nacházejí v obci Karolinka a svou atmosférou vás přenesou do starých časů. Vyberte si jednu za čtyř kouzelný chaloupek a pak už se jenom kochejte krásnými světnicemi, tradičním vybavením a výhledem s atmosférou beskydského skanzenu. Vrcholu ke zdolání je tu nespočet, zvolte si jeden, dva nebo třeba tři a vyrazte objevovat.

Skoro jako v Alpách

Líbí se vám tradiční horské chalety? Potom se určitě zamiluje do Residence Grand. Apartmány, které jako by vás svou atmosférou přenesly přímo do Alp. Nachází se uprostřed Špindlerova Mlýna, a tak je vám už teď jasné, že se odsud můžete vydat objevovat ty nejhezčí krásy Krkonoš. Vyrazte po hřebenech třeba na Labskou boudu, k prameni Labe, vylezte na Medvědín, kde mimochodem na vrcholku skvěle vaří a pokud máte v nohách ještě málo kilometrů, vydejte na Sněžku - zkuste to hezky po svých, garantujeme tisíckrát silnější zážitek. A zasloužená odměna po náročném výšlapu? Finská sauna, parní lázně, vířivka nebo masáž celého těla. Večer se posilněte skvělým jídlem v místní restauraci a ráno honem na další výšlap.

Dovolená v Podkrkonoší

Tohle krásné růžové stavení se pro vás stane útočištěm, odkud můžete podnikat nespočet výletu po okolí. Růžová chalupa je k pronajmutí jako celek nebo se ubytujte v jednom z nabízených pokojů. Z její náruče pak vyrazte objevovat krásy nedalekých Adršpašských skal a nezapomeňte zdolat některý z okolních vrcholu. Co takhle Hejlov nebo Stráž? Až se vrátíte do chaty, odpočinek najdete v místním wellness a v krytém vyhřívaném bazéně. Věříme, že si ho zasloužíte!

Spaní ve svahu

Milujete Krkonoše, ale rádi byste trávili čas mimo nejvytíženější turistické destinace? Konopindova chata je jedním z takových míst. Nachází se nad Pecí pod Sněžkou přímo v horském svahu. Je proto jedno, jakým směrem se vydáte, každý bude tím správným a každý bude výšlapem. Zamiřte třeba na Černou Horu, kam to jsou pouhé čtyři kilometry nebo na nejvyšší horu republiky, tam je to pěšky 13 kilometrů. Vraťte se do chaty před západem slunce a užijte si tu show - můžete si být jisti že vás tu nebude nikdo vyrušovat a všechen horský vzduch si ukořistíte jen pro sebe.

Hora na dohled

Ve městě Železná Ruda najdete zbrusu nový apartmán Javor 04 ve skandinávském stylu, který se stane vaším výchozím bodem pro objevování šumavských vrcholů. A jeden z nich budete mít po celou dobu pobytu vyloženě na dosah, nebo spíš na dohled. Jak už název napovídá - jedná se o nejvyšší horu Šumavy Velký Javor. Nebojte se ho zdolat a další den to vezměte třeba k Černému a Čertovu jezeru, které od sebe dělí také pěkný výšlap. Večer se zavrtejte s knihou do pohodlného křesla a nechte se uchvátit všudypřítomným vymazlený designem. To vše ve stínu Javoru, který nad vámi bude bdít za oknem dnem i nocí.

Les, hory a samota

Vydejte se s námi do hlubokých lesů, kde se za zdmi tradiční horské chalupy skrývá luxus s výhledem do divoké přírody a od odpočinku a rozjímání vás vyruší maximálně tak pár srnek a zajíců. Chata Kamenie se nachází na Slovensku - do Jasné to jsou pouhé tři kilometry, odkud vede nespočet tras vhodných jak pro rodiny s dětmi, tak pro zkušené turisty. Co takhle podniknout výlet do Demänovkého sedla nebo na nejvyšší vrchol Nízkých Tater Ďumbier? Nebojte se zeptat majitelů chaty, rádi vám poradí a nějakou vycházku naplánují. Po celodenním výletu si můžete večer v klidu posedět na zahradě u ohniště a vychutnávat si ten všudypřítomný klid.

Epický výhled

Na Slovensku ještě chvíli zůstaneme, a to přímo pod Gerlachovským štítem v nadmořské výšce 1 670 m.n.m. Co tam najdete? Sliezsky dom - Ubytování, které byste si sotva dokázali představit i na leckteré pohlednici. U hladiny průzračného Velického plesa stojí moderní budova s ubytovacím zařízením, špičkovou gastronomií, wellness a především těmi nejkrásnějšími výhledy do okolí. Jen málokde můžete navnímat jedinečnou atmosféru Tater intenzivněji než přímo pod Gerlachovský štítem. A určitě se shodneme na tom, že by byl hřích ho nezdolat. Na túru se můžete vydat s horským průvodcem a doporučujeme přibalit si do batohu i pořádnou fyzičku. A co až se vrátíte dolů? Nechce se opět vyvézt vynést do výšin, tentokrát aspoň vnitřně – ve Sliezskem domě si totiž můžete užít dokonalý relax ve wellness s výhledem, o kterém se vám nesnilo.

Do nekonečna a ještě dál

Podíváme se na chvíli za hranice, protože ruku na srdce - Alpy jsou prostě Alpy. ARX Boutiquehotel ve ve Schladming-Rohrmoosu dosahuje nebeských výšin po všech stránkách. Slovo "ARX" znamená latinsky "vrchol" a ten tu najdete jak v místní kuchyni, ve wellness, luxusních pokojích a servisu, tak všude okolo sebe. Hory ještě nikdy nebyly tak moc blízko, tak si naplánujte hned několik túr, protože na tenhle výšlap jen tak nezapomenete.

Už chybí jen Milka

Místo s tradicí, které má ale zároveň neotřelou a svěží tvář. V Tharels Mariandl si opravdu budete připadat jako doma. Za vším je tu vidět spousta poctivé práce a nadšení pro to, co se povedlo vytvořit. Tohle kouzelné místo v Rakousku je spojením místních tradic a moderní architektury. Pokoje tu mají plné sluníčka, stylové a útulné - v nich se vám bude po celém dni stráveném v horách usínat jedna radost. Ať už je budete brázdit na kolech či pěšky, odměnou vám bude relax v podobě sauny a ráno si užijete báječnou snídaní s tím nejkrásnějším výhledem.

Jako v pohádce

Vesnička Landgut Moserhof jako kdyby vypadla přímo z pohádky. Historický statek v Korutanech je obklopen pohádkovými lesy a až idylicky vyhlížející horskou řekou Möll. Absolutní ráj pro všechny milovníky přírody. Ubytujte  se v okouzlující chaloupce u vody nebo v osamělém horském challetu s dechberoucím výhledem na okolní hory. Dovedete si představit ty výšlapy? O těch se vám bude ještě dlouho zdát.

---

Autor úvodní fotky: Marco Meyer / Unsplash

Autor: Domča / Amazing Places