07/07/2021

Užijte si amazing léto přesně podle svých představ

Co byste řekli tomu mít na pár dnů svůj vlastní glamping na kolečkách, každý večer sledovat západ slunce na jiném místě, ale usínat ve vlastních voňavých peřinách? Na začátku letošního léta jsme si půjčili cool přívěs od Lifestylecamper a jdeme se s vámi podělit o naše zkušenosti.

Je pátek odpoledne, balíme poslední věci (seznam všeho užitečného vám sdílíme na konci článku) a pomalu se prodíráme pražskou dopravou směr Orlické hory. Tady totiž měli na - díky dvěma svátečním dnům - prodloužený červencový víkend jediný volný přívěs. Vůbec nám nevadí, že si to z Prahy štrádujeme bez něj, cesta po hradecké dálnici hezky ubíhá a my si navečer v Pěčíně přebíráme od sympatického majitele Davida zeleného krasavce. Dostáváme instrukce, které nejsou nijak složité, a nemůžeme se dočkat, až večer všechno vyzkoušíme.

Přesouváme se jen o pár kilometrů dál do Říček v Orlických horách, kde si od známého půjčujeme na horním okraji městečka kus louky. I když je okolí zahaleno mlhou, podle předpovědi tušíme, že probuzení do sobotního rána budou provázet prosluněné výhledy do údolí pod námi. Pomalu se seznamujeme se vším, co bude v následujících dnech naším domovem. Ze sedačky si uděláme pohodlnou postel, povlečeme do vlastního a k večeři si po dlouhém dni na cestách uděláme jenom něco na zobání. Vařit se nám už nechce, přeci jen venku pořád mrholí a my jsme zralí akorát tak na usínání s knížkou v ruce.

Díky solárnímu panelu na střeše přívěsu můžeme bez starostí dát věci do ledničky, uvnitř si na čtení rozsvítit a pustit si rádio nebo i televizi. Tuhle možnost ale necháváme až na další den, kdy v rámci mistrovství Evropy ve fotbale televizi rádi využijeme. Usínáme pak v naprostém tichu a těšíme se ze začínajícího dobrodružství.

Ráno v karavanu předčí naše očekávání. Po probuzení otevřeme dveře, které nás rázem propojí s okolní přírodou a ještě chvíli jen tak z postele pozorujeme vánek pobíhající po rozkvetlé louce. Je čas na ranní kávu.

V zadní části karavanu si otevřeme prostornou kuchyňku, zapneme plyn a během chvilky se nám už vaří voda. Z domova jsme si vzali mlýnek na kávu a french press, a tak se okolím začne linout nezaměnitelná vůně čerstvě namletých kávových zrnek. Vyndáme si židle a v tichosti sobotního rána si užíváme snídani, která nám dodá energii na plánovaný výlet.

Okolí Říček nabízí nepřeberné množství výletů a my si vybíráme menší, zhruba patnáctikilometrový úsek po místním opevnění. Napojíme se na modrou směr Anenský vrch, kde začíná naučná stezka Opevnění Rokytnicka a žasneme nad tím, co tu bylo během válečných let vybudováno. Přes Tvrz Haničku se vracíme okruhem zpět do Říček na zmiňovaný fotbalový souboj. V televizi naladíme hned několik kanálů, ale je to vlastně poprvé a naposled, kdy tuhle vymoženost moderního světa zařazujeme na program své dovolené. 

V neděli se opět probouzíme do krásného dne a našim cílem je Neratov. Nádherné místo s krásným příběhem, který je spjatý i s kostelem s prosklenou střechou a místním pivovarem. Tentokrát opomíjíme turistické trasy a vybíráme si ty lesní, díky nimž si to z Říček i trochu zkrátíme. Neratov nás překvapí náporem turistů, a tak si dáme jenom kávu, ochutnáme pivečko, prohlédneme nádherný kostel a utíkáme od davů pryč. Opět se vracíme okruhem přes Mezivrší a v nohách máme přes 20 kilometrů.

Místo, kde máme karavan zaparkovaný, dnes opustíme, ale nepřesouváme se daleko - jen na druhou stranu údolí. Tentokrát jsme úplně na samotě obklopeni lukami, na kterých ráno sledujeme z okénka pasoucí se zvěř. Odtud se nám vůbec nebude chtít odjet a naštěstí ani nemusíme. Unaveni po dvou dnech chození si děláme jen malé procházky do okolních lesů nebo na místní Stonehenge. Většinu času trávíme v karavanu čtením, při kterém sem tam usneme. Dveře máme otevřené dokořán, takže jsme na dosah přírodě i kolemjdoucím - ti se u nás často zastavují a karavan obdivují. 

Nevidíme se jim, dělali bychom to samé, protože je to opravdu takový roztomilý domeček na kolečkách, kde s každými otevřenými dvířky žasnete nad tím, co tu všechno máte k dispozici. V kuchyňce už jsme zmiňovali plynový vařič a ledničku. K tomu máte dřez s tekoucí vodou a přídavný stůl, který vám při vaření skvěle poslouží. Na opačném konci máte úložný prostor, kde je schovaná plynová bomba. Na střeše si vozíte solární panel a také markýzu, pod kterou se můžete buď při dešti anebo naopak při prahnoucím sluníčku krásně ukrýt.

Uvnitř karavanu pak kromě pohodlné dvoumetrové postele najdete další úložné prostory, držáky na pití, kapsičky na různé drobnosti, poličky a už zmíněnou televizi s rádiem. Je tu také USB vstup, takže si můžete vzít vlastní filmotéku a při deštivém počasí shlédnout oblíbené snímky. Samozřejmostí jsou světla, zásuvka a USB nabíječky na každé straně postele.

Ač se karavan na první pohled může zdát malý, věřte nám, že v něm doopravdy najdete vše, co budete na své toulky potřebovat - dokonce i venkovní sprchu pro otužilé odvážlivce.

Po Česku je hned několik míst, kde si karavan můžete půjčit - od Prahy, přes Pardubice, Orlické hory až Olomouc. Volné termíny přes léto ještě mají, a tak pokud přemýšlíte nad netradiční dovolenou, kterou si budete dirigovat sami podle počasí a nálady, neváhejte. Místa na kempování pak můžete hledat hned na několika webových stránkách - za nás doporučujeme Hledamkaravan.cz, Bezkempu.cz anebo Parkfornight.com.

A co tedy doma nezapomenout?

  • peřiny, polštáře, ložní prádlo a nám se hodila i jedna lehčí deka na odpoledne s knížkou
  • vybavení do kuchyně - jedna pánvička, jeden kastrůlek, jedna větší miska, dva talíře, dva plecháčky, příbory, frech press & mlýnek na kávu, nůž, papírové utěrky, eco jar, houbička na nádobí a kromě jídla také sůl, pepř, olej, med apod.
  • vodu do zásoby - nám na 4 dny stačila voda v nádrži plus 12l kupované vody
  • pantofle, ve kterých jsme chodili, když jsme se pohybovali kolem karavanu
  • repelent a klidně i svíčka proti hmyzu, pokud budete chtít večer sedět venku před karavanem
  • oblečení & hygienické potřeby, ručníky, utěrku na nádobí
  • čelovky (i když venkovní světlo u kuchyňky také vystačí)
  • kabely na dobíjení telefonů/počítačů apod.


Autor: Klára / Amazing Places