10 trendů v cestování, které musíte v roce 2022 zkusit

2. června 2022
Náhledová fotografie v záhlaví stránky. Obrázek je součástí struktury webu a může se vázat k obsahu.

Události posledních let bezesporu změnily cestovní ruch. V jednu chvíli se cestování téměř zastavilo a prošlo díky tomu velkým restartem. Nyní se vrací k plné síle, ale v novém kabátku. Zajímají vás trendy v cestování roku 2022? Pojďte si o nich přečíst víc v článku, který vznikl ve spolupráci s platformou Westwing.cz.

Cestování po roce 2020

Rok 2020 byl pro cestování přelomový. Ze dne na den se téměř zastavila letecká, vlaková i autobusová doprava a místo plánování dovolené jsme šili roušky a řešili, jak zvládnout karanténu, kde doma postavit home office a jak naplánovat nové fungování domácnosti.

Dva roky po začátku pandemie se svět pomalu vrací do normálu. Nebo lépe řečeno do nového normálu. Mnoho věcí se nenávratně změnilo a jednou z nich je také způsob cestování.

Převládá nadšení, že lze znova cestovat, ať už po Česku nebo v zahraničí. Více si cestování vážíme a nahlížíme na něj jako na něco, co bychom si měli naplno užít. A nyní je ideální čas začít přemýšlet nejen kde, ale také jak si užít dovolenou v roce 2022.

Jaké jsou nejnovější trendy v cestování?

Jak bude vypadat cestování v roce 2022? Hitem budou jedinečná ubytování, zážitky, ale také udržitelné cestování. 

Glamping a další jedinečná ubytování

Najít nejlevnější all inclusive hotel už dnes nebývá hlavní cíl dovolené. Češi vyhledávají ubytování s přidanou hodnotou. Zejména při cestování po Česku je v kurzu glamping, mini domky v přírodě a útulné, ale plně vybavené chaty a chalupy. O oblibě zajímavých míst vypovídá i neustále se rozrůstající nabídka na našem portále. Najdete jich již více jak 400. 

Digitální nomádství

Pandemie mnoha firmám ukázala, že mnoho lidí nejen zvládne, ale také upřednostňuje práci z domova. A právě díky možnosti pracovat pouze s notebookem a internetovým připojením narostl počet digitálních nomádů. Nejeden zaměstnanec či podnikatel proměnil klasické čtyři týdny dovolené za několik měsíců nejen u moře, ale také na českých chatách. Home office si můžete vybudovat v podstatě kdekoliv!

Last-minute dovolené

V roce 2021 byla situace kolem cestování všelijaká a často jsme do poslední chvíle nevěděli, jaké jsou či nejsou restrikce dané destinace. Po celém světě proto vzrostla obliba last-minute zájezdů, které lze zakoupit i den před odjezdem. 

Cestování po Čechách

Hodně lidí začalo v posledních letech cestovat po Česku. I díky nemožnosti vycestovat dál jsme znovuobjevili krásy Česka a vzniklo také několik zajímavých glampingových ubytování. Utéct před davy do odlehlého ubytování v přírodě bylo v době pandemie to nejlepší, co jsme mohli udělat a Čechům se to soukromí a čerstvý vzduch zalíbily. 

Dovolená v horách

Jeden z pozitivních vlivů sociálních sítí je rostoucí zájem o výlety do přírody. Ať už jde o jednodenní výlety po českých horách nebo několikadenní treky v zahraničí, dovolenou využíváme pro aktivity v horách. Jako odměna nás pak v horských hotelech čeká moderní wellness zóna.

Cesta za osobním rozvojem

Důležitost péče o sebe – o své tělo i duši – je dnes důležité téma. I pro cestovatele! Dovolená, na které si odpočinete a zároveň uděláte něco pro své zdraví a osobní rozvoj je podle výsledků vyhledávání Google velmi populární. Kromě klasického wellness se tak rozrůstá nabídka pobytů, kde strávíte týden meditací a jógové retraty. Lidé také vyhledávají různé ceremoniály či čistě veganské hotely, kde si vyzkouší rostlinnou stravu bez práce. V rámci seberozvoje také roste obliba sólo cestování.

Využívání technologií k cestování

Na jedné straně se po boomu sociálních sítí lidé na dovolených snaží co nejvíce odpojit od technologií a často telefon vůbec nepoužívají. Na druhou stranu zejména chytré telefony, ale také tablety či notebooky na cestách využíváme k vyhledávání informací, nákupu vstupenek i rezervace v restauracích.

Pomalé cestování

Cestování může mít nepříznivý dopad na místní komunitu i na životní prostředí. Zejména místa, která jsou tzv. Insta friendly, tedy kde si můžete vyfotit populární fotku na své sociální sítě, jsou často plná bezohledných turistů. Naštěstí udržitelnost řešíme na všech frontách, i v cestování. Cestovatelé tak hledají možnosti, jak přispět komunitě a cestují pomalejším tempem s cílem mít hlubší zážitky než fotky stovek různých míst.

Investice do zážitků

Nedá se říct, že by Češi přestali jezdit na klasickou dovolenou u moře. Na druhou stranu, dvoutýdenní odpočinek u moře je pro mnohé nuda a zájem o zážitky roste každý rok. Cíl tak může být stále moře, bude ale pravděpodobně spojené s poznáváním okolních měst, gastronomie nebo třeba s potápěním a dalšími vodními sporty. 

Cestování na lehko

Trend, který částečně vznikl z obliby levných letů s příručním zavazadlem, ale využíváme ho také pro pohodlnější cestování – cestování na lehko. Jakmile se naučíte balit efektivně, není potřeba cestovat s velkým kufrem, často stačí i menší batoh. 

Rozhovor s Klárou Honzíkovou

O své zkušenosti a názory se s námi podělila Klára Honzíková, která nám nejprve představila společnost Amazing Places a také její fungování, dále jsme se dozvěděli jaké bylo cestování v roce 2021 a také co všechno se v tomto turbulentním roce změnilo. Poté jsme se zeptali na trendy v cestování v roce 2022 a také jaký způsob cestování by v budoucnosti mohl být v Česku trendy a na závěr jsme se Kláry zeptali na její poslední dovolenou. Rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Podobné články