Malé Volvo s velkým srdcem

22. června 2023
Náhledová fotografie v záhlaví stránky. Obrázek je součástí struktury webu a může se vázat k obsahu.

Rozšíření rodiny Volvo o dalšího člena je vždy významná událost. Zvlášť když jde o takový vůz, jakým je Volvo EX30. Tento mimořádný elektrický crossover je možná malý vzrůstem, ale má velké srdce. Je jako šálek espressa značky Volvo – malé, intenzivní a obsahující všechny klíčové prvky a vlastnosti. Přestože na délku měří jen 4,2 metru, přináší plnohodnotný prémiový zážitek jako z velkého vozu, jen v koncentrovaném balení.


Svým vzhledem navazuje na podstatně větší Volvo EX90: od hladké přední masky bez chladiče s čelními světlomety s pixelovou verzí klasického Thorova kladiva po ostře seříznutou záď s novou grafikou dělených koncových světel. EX30 tyto prvky kondenzuje na menší ploše, avšak stále stejně vkusně. Totéž platí i pro interiér s minimalistickou architekturou osvobozenou od fyzických ovladačů a s funkcemi centralizovanými na dotykovou obrazovku infotainmentu, kde jsou veškeré jízdní informace bezpečně v zorném poli řidiče.
 

 

Volvo EX30 zůstává věrno i závazku značky k udržitelnosti – a nejen to, ve svém odhodlání jde ještě o kus dál než jeho starší sourozenci. V rámci celého vozu byl přibližně z 25 % využit recyklovaný hliník a 17% zastoupení tu mají také recyklovaná ocel a recyklovaný plast. Také v interiéru si designéři pohráli s dobrými nápady. Polyester z PET lahví, zpracované rámy vyřazených plastových oken nebo džínsovina, která by jinak skončila v odpadu tu vytvořily promyšlenou souhru s certifikovanými přírodními materiály, jako jsou vlna nebo tkaný len.
 

 

Atmosféru v kabině utváří především světlo – to přírodní, přicházející mj. i velkým panoramatickým oknem, ale i umělé, v podobě „náladového“ ambientního osvětlení. Ať již dáváte přednost teplému slunečnímu světlu prostupujícímu skrz listy stromů ve skandinávském lese, západu slunce na švédském západním pobřeží, proslulé polární záři, zlaté letní obloze švédského letního slunovratu, nebo projasněné náladě západu slunce ve městě, Volvo EX30 vyplní interiér barvami, které vám zpříjemní cestu.
 

Ve Švédsku mysleli i na praktickou stránku, proto interiér navzdory kompaktním vnějším rozměrům pohodlně pojme čtyři dospělé cestující a kromě 332 litrů zavazadlového prostoru a užitečné schránky pod přední kapotou pro uložení nabíjecích kabelů a dalších drobností nabídne spoustu odkládacích prostor a řadu šikovných držáků, kapes a schránek.
 

 

Že i malé auto může být velmi schopné, dokládají hodnoty jednotlivých motorizací. Elektrický kompaktní crossover bude nabízen se dvěma velikostmi baterie. Základní balík o kapacitě 51 kWh (využitelná 49 kWh) je určen pro pohyb na kratší vzdálenosti primárně v městském prostředí, přesto umožní solidní dojezd až 320 km. Výkon 272 koní jednoho elektromotoru a pohonu zadních kol
umožní rozjet se z nuly na stovku za 5,5 sekundy.
 

Větší balík s kapacitou 69 kWh (využitelná 64 kWh) zvládne dojezd až 480 km. Tady kromě základní verze jednoho elektromotoru můžete zvolit dvoumotorovou variantu s pohonem všech čtyř kol. Její stádo 428 koní vystřelí Volvo EX30 na stovku za neuvěřitelných 3,6 sekundy.
 

 

To, co se obvykle od představitele značky Volvo čeká, je samozřejmě vysoký bezpečnostní standard. A model EX30 nejen že toto očekávání naplňuje, ale jde zase o něco dál. Jeho konstrukce využívá vysokopevnostní ocel v ještě větší míře než dosud a k tomu je vybaveno nejpokročilejšími elektronickými systémy. Umí zabránit srážce s protijedoucím autem při odbočování vlevo, pomůže vám změnit jízdní pruh a upozorní vás při únavě nebo ztrátě koncentrace. Hlavní inovací je systém upozorňující po zaparkování na projíždějící dopravu, aby posádka nevystoupila pod kola projíždějícího auta, cyklisty nebo třeba elektrické koloběžky.

Nové Volvo EX30 je skutečně malý vůz s velkým potenciálem – překvapí vás výbavou, funkcionalitou, bezpečností a výkony velkých vozů, to vše v příjemně kompaktním balení. Navíc u nás jeho cena začíná na velice atraktivních 869 000 Kč (případně si ho můžete pořídit na leasing za měsíční splátku již od 11 989 Kč bez DPH), která je srovnatelná s konkurencí vybavenou spalovacími motory.

Podobné články