5 amazing destinací na kolo

20. srpna 2022
Náhledová fotografie v záhlaví stránky. Obrázek je součástí struktury webu a může se vázat k obsahu.

Prázdniny jsou v plném proudu. To ale neznamená jen válení se u vody nebo lelkování uprostřed louky. Je totiž ideální čas vyrazit na kolo! Kam vyrazit, když nás ježdění na stejná místa omrzelo? Pojďte se inspirovat u nás i v zahraničí. 

 

Krkonoše

Krkonoše na první pohled nevypadají na silniční kolo vůbec lákavě. Mnoho slepých silnic s bídným asfaltem, nebo naopak pěkné silnice s velkým provozem, nebo kombinace obojího. Ovšem nenechte se zaskočit. Naše nejvyšší pohoří Krkonoše prověří nejednoho vrchaře. Zlaťák, Špindlerovka, Černá hora, Pomezky nebo obávaná Pražská. To nejsou jen názvy bud na hřebenech Krkonoš, ale též názvy snad těch nejznámějších a nejoblíbenějších kopců u nás v Česku. Cestou na Pražskou boudu z Pece pod Sněžkou na vás čeká pod vrcholem odměna ve formě samoobslužného výčepu s malinovou a pivem se spektakulárním výhledem na Výrovku a Sněžku.

Jako výchozí bod doporučuji zvolit Vrchlabí. Dobré parkování, dobré kavárny, jste v samém srdci Krkonoš. Navíc se zde nachází roztomilá kavárna a palačinkárna U 7 štítů, kterou najdete ve dobové roubence, kde na vás čekají vynikající palačinky a prohlídka dobové světničky. 

Pár tipů na kouzelné trasy

 

Jizerské hory

Svým nepříliš strmím profilem jsou Jizerské hory velmi oblíbené mezi cyklisty díky svou hustou sítí lesních cest, kde auto rozhodně nepotkáte. Na své si zde přijdou všichni. Pro nadšence do gravelu tu je hustá sít šotolinových cest, které vás provedou jak českou částí, tak i Polskou, která rozhodně stojí též za návštěvu. Méně zdatní turisté se mohou vydat prozkoumat náhorní plošinu okolo Jizery a Jakuszyc. Pro silniční cyklisty je připraven přejezd Jizerek z Kořenova okolo vodní nádrže Souš zakončený parádním sjezdem do Hejnic, kde se mohou občerstvit v kavárně Bike&Coffee. I milovníci trailů si přijdou na své. V Novém Městě pod Smrkem se nachází trailcentrum Singltrek s více než 50 kilometry trailů klikatících se na úbočí Jizerských hor. 

 

 

Česká Kanada

Oblast na jihu Čech ukrývající turistická místa s kouzelnou atmosférou. Jedná se o pohraniční oblast ležící na hranici Čech a Rakouska. Svůj název dostala podle přírodních scenériích, která tvoří rozlehlé lesy, rybníky, žulové balvany a mnoho dalších. Nejznámějším zdejším megalitem je Ďáblova zadnice, která je typickým symbolem právě České Kanady. 

Kanada je protkána hustou sítí nenáročných cyklotras pro horská kola či štěrkolety. Vydejte se po stopách historické úzkokolejky. Doporučujeme nasednout v Jindřichově Hradci na úzkokolejku a nechat se dovézt do Nové Bystřice. Už samotná jízda úzkokolejkou je zážitek. Trasa zpět z Bystřice poté vede krásnou krajinou okolo kamene republiky a pozůstatcích železné opony a je převážně z kopce. 

 

 

Českosaské Švýcarsko

Pozor milovníci gravel kol. Na hranici Čech a Německa se rozkládá národní park České Švýcarsko, který je především známý díky Pravčické bráně nebo Hřensku. Těmto 2 turistickým atrakcím se však cyklisté rádi vyhýbají a toulají se v samém srdci parku, který je, krom nespočetně mnoho nádherných vyhlídek, potkaný desítky kilometrů štěrkových a lesních cest. Své trasy si zde najdou jak milovníci dlouhých výletů, tak i sváteční cyklisté, kteří ocení rovinky v údolí podél skal a potůčků, které v létě poskytují příjemnou skrýš před vedry. Ač v samém srdci parku na hospůdku nenarazíte, strach z žízně není na místě. Po celém parku je nespočet studánek s pramenitou pitnou vodou, která v létě příjemně osvěží. 

Podzimní návštěva Českého Švýcarska také stojí za výlet. Celý park se najednou zbarví do odstínů oranžové, hnědé a zelené. Výhledy z vyhlídek pak připomínají umělecká díla a díky větru je vidět k Řípu i do Německa. 

Nejkrásnější trasy vedou samým srdcem parku, kde není signál a vy si tak můžete vychutnat přírodu plnými doušky. Inspirovat nejkrásnějšími trasami se můžete u gravelového kempu Bohemian Border Bash, který se zde každoročně koná první podzimní víkend. 

Inspirujte se. 
 

 

Lago di Garda 

Největší italské jezero se nachází na severu země mezi Alpami a Pádskou nížinou. Cyklistický ráj se nachází na samém severu jezera v městečkách Riva del Garda, Torbole a Arcu. Sever Gardy je velmi oblíbený mezi bikery díky stezkám vysekanými ve skále nad jezerem. Na vyznavače silniční cyklistiky zase po okolí čekají oblíbená stoupání, která je zavedou do skrytých koutů Alp.

Hned vedle Arca se tyčí příhodně pojmenované Monte Velo a San Valentin. Kousek vzadu je schováno Monte Bondone, kde si cyklista může vybrat těžší stranu z Trenta, která se však svíjí na úbočí směrem nad Trento a nabízí tak nádherné pohledy na město, nebo lehčí stranu od Drena, která je delší, ale nabízí stejně krásné výhledy na Gardské jezero. Za odměnu si zajeďte do Bike&Wine kousíček od Arca. Jedná se o malý podnik, kde si v létě sednete na zahrádku do stínu mezi vinicemi a můžete ochutnat zdejší víno.  

Tipy na ubytování v Jižním Tyrolsku

 

Podobné články