31/08/2016

Nejdřív to bylo ubytování pro kamarády, říká majitel Apartmánů Krumlovský mlýn

V Českém Krumlově najdete mnoho mlýnů. V jedním z nich můžete i přenocovat. Nepředstavujte si však žádné nepohodlné spaní na trámech a neustálý hluk od turbín. O Apartmánech Krumlovský mlýn se vám bude zdát ještě dlouho po odjezdu.

 

Jak vás napadlo postavit si ve mlýně apartmány a pak je pronajímat?

Prapůvodně to byla moje kancelář, v který jsem částečně i bydlel. Protože jsem bydlel v Budějovicích, i když jsem rodilý Krumlovák. Takže jsem tam měl postel a spalo se mi tam vždycky dobře. Pak jsem měl kamarády, kteří vždycky když jeli do Krumlova, tak mě požádali, abych jim sehnal někde ubytování. Největší faux pas bylo, když jsem jim ubytování zamluvil, a oni nepřijeli.  Hoteliéři a penzionisti byli na mě samozřejmě naštvaní. Takže jsem se rozhodl, že si postavím vlastní ubytování. Něco, kde bych mohl ubytovat svý kamarády a kde nebude vadit, když nepřijedou. Najednou se mi to začalo líbit. Začal jsem se v tom realizovat a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Mám z toho radost, protože se to lidem líbí. Vlastně je to vidět i na tom Bookingu. Vesměs tam jsou pozitivní hodnocení. 

Od kterého roku apartmány pronajímáte?

Ten horní apartmán je otevřený od loňskýho června. A ten dolní mám otevřený od letošního března.

Jak jste vybíral design? Jak jste přišel na tu postel, prosklenou koupelnu a tak?

To sám dal ten prostor. Protože starý mlýn je velká a prostorná budova. Pro mě bylo nejdůležitější prostor zachovat a ničím ho nezničit. Koupelnu jsem udělal prosklenou, aby prostor zůstal otevřený.

Všimla jsem si, že je tam hodně dřeva. Máte k tomuhle materiálu nějaký specifický vztah?

Když se tady porozhlídněte, tak máte všude trámy. Takže volba byla jasná. A podle mě je dřevo, kámen, cihla nadčasový materiál. Můžete ho uplatnit kdekoli a ten materiál vydrží. Dnes každý používá moderní materiály a za 5 let už to bude přežitý a předělává se to. Já myslím, že tohle je věc, která tam bude 20 let a pořád to bude dobrý.

Na co tam jste nejvíc pyšný?

Na to, že jsem si to celé dělal sám (smích).

Všechno jste tam vyrobil a postavil vy?

Ne, ať to nezní neskromně. Já jsem si samozřejmě spoustu věcí dělal sám. Ale mám taky šikovnýho zedníka, který mi dělal třeba podklady, protože na ty si teda netroufnu. On s tím má větší zkušenosti a já to chci přesně. Dělám s ním a hlídám si to od a do z. Takže je to, jako kdybych si to dělal všechno sám. On má jenom šikovný ruce na dlažbu. U kuchyňský linky jsme si udělal korpus i obklady celý sám. Vnitřní skříňky mi tady dělá jedna firma. Je to truhlářská firma, s kterou spolupracuju léta. Dám jim vždycky starý dřevo a oni mi to z něho vyrobí. 

Vy sám nějak pracujete se dřevem? 

Mě to baví. Některé věci, co jsou tady ve strojovně, si vyrábím sám. 

Jak dlouho už je to vaše hobby?

S otcem jsme tenhle mlýn koupili v roce 1998 a dáváme to tady do pořádku pořád do kola. To je nekonečný příběh, tenhle dům. 

Teď sedíme na terase od restaurace, která je poměrně velká. Ale hosté dostávají snídaně jinde. Jak to?

Já jsem se rozhodl, že nebudeme dělat snídaně. Protože za nějakých 200 - 250Kč nemůžeme konkurovat bufetům, co tu máme v Krumlově. Také je paráda si prohlídnout Krumlov ráno bez turistů. Takže to má 2 výhody. Host vstane, dojde si na procházku, dostane tam perfektní snídani. Je pravda, že reakce lidí byla zpočátku taková, že se ptají, proč se nedělají snídaně. Ale potom mi dávají za pravdu, že je to vlastně fajn.

A když budou chtít obědy nebo večeře?

To si můžou objednat tady v restauraci. My jsme opravdu jen apartmány, kde chceme dát hostům co nejvíce soukromí. Takže nechceme, aby lidi platili za nějaké extra služby. Myslím si, že Krumlov je sice malý, ale přitom je tady toho tolik, že si člověk může vybrat sám. Donutí ho to jít ven a vyzkoušet si různý věci. Dáváme hostům různá doporučení přímo na pokoji.

Čím si myslíte, že jsou vaše apartmány tak výjimečné? 

Tím, že jsem je dělal já (smích).

Dobře. Jste na to opravdu pyšný (smích).

Ne, já si myslím, že je to daný tím dřevem. Ta barva medovýho dřeva. Září z ní teplo. A k tomu ta obrovská budova. Turbíny pořád běží a tím dům pořád nějak žije. To všechno dohromady dává tu správnou atmosféru.

Ten mlýn je opravdu obrovský. Kromě apartmánů a restaurace, co tu ještě je?

Bar, strojovna, kavárna, obchody a můj byt.

Kolik lidí tu pracuje?

A víte, že ani nevím? Začal jsem prostory pronajímat. Bylo toho moc, tak jsem bar, kavárnu, obchody i restauraci dal jiné firmě. My sami si teď provozujeme jen apartmány, muzeum motocyklů a galerii.

Jak se jako spolumajitel podílíte na chodu apartmánů?

Mám to celé na starosti. Ale naštěstí mám takový tým lidí, že se o to moc nestarat nemusím.

Ubytováváte hosty sám? 

Z větší části ano. I když máme v kanceláři šikovný děvčata, tak se snažíme ubytovávat sami s přítelkyní. Pro hosty si dojedeme na naše parkoviště, které máme kousek za městem. Odvezeme si je vlastním autem sem. Ono to má dvě výhody. Jednak když je vezete autem, tak hned zjistíte, co to jsou za lidi. A pak když je v sezóně tady hodně turistů, tak se to těžko hledá a pro ty lidi je to nekomfortní.

Jak to máte s obsazeností? Jaké měsíce máte nejvíc plné?

Květen byl letos překvapivě hodně plný. Teď jsou prázdniny. Dnes je to třeba prázdné, ale odpoledne zas přijíždí noví hosté. Já si myslím, že si to sedne. Do dvou až tří let bych chtěl odejít od Bookingu a jet na vlastních stránkách. Stálá klientela nám už rovnou volá. 

Co ještě děláte kromě toho, že provozujete apartmány a dáváte dohromady mlýn?

Teď pracuju na třetím apartmánu. Měl by být nad tou strojovnou. 

Kdy ho plánujete otevřít?

Teď to teprve maluju. A pak mě čeká to nejtěžší kolečko a to jsou památkáři. Takže uvidíme, jestli se to vůbec podaří zrealizovat podle mých představ.